2022-03-01 08:30:002022-03-01 16:30:00Europe/CopenhagenIndregulering af vand- og varmeanlæg – BallerupWorld Trade Center Ballerup, Borupvang 3, 2750 Ballerup
Kursus
World Trade Center Ballerup, Borupvang 3, 2750 Ballerup
01 / 03 - 2022
08:30
22005
Dette arrangement er blevet afholdt.
Få metoderne til design af varme-, køle- og brugsvandsanlæg, så de opfylder BR18’s krav til indregulering og funktionsafprøvninger
Et anlæg skal overholde BR18’s krav til indregulering af varme-, køle- og brugsvandsanlæg. Derfor skal det designes, så det kan driftes på en effektiv og driftsøkonomisk måde ved hjælp af nogle gode principper og metoder for indregulering.
På kurset får du bl.a. svar på nogle af disse spørgsmål:
Hvordan du allerede i designfasen får indreguleret til det optimale varme-, køle- og brugsvandsanlæg
Hvordan du kan optimere dit design, så du sidenhen undgår unødige ombygninger af anlæggene
Nøglen til god økonomi og komfort i anlæggene
Hvilke værktøjer du kan anvende, så du når i mål med de energirigtige løsninger.
Indhold
Du får indsigt i:
BR18 krav
BR18’s krav til indregulering og funktionsafprøvning
Hvilke krav du skal stille til de udførende af hhv. installation og commissioning af anlæggene i forhold til indregulering
Minimumskrav til indregulering i henhold til BR18.
Indreguleringsprincipper på varme og køl
Hvor og hvornår man bør anvende statiske eller dynamiske ventiler inden for varme- og køleanlæg
Hvilke konsekvenser det har for driftsøkonomien og indeklimaet, såfremt et anlæg ikke er godt indreguleret.
Indreguleringsprincipper på brugsvandsanlæg
Behovet for indregulering – både af hensyn til komfort og for at undgå udviklingen af legionella
Fordele og ulemper forbundet med statiske vs temperaturstyrede ventiler.
Dokumentationskrav
Hvilken dokumentation der skal foreligge
Hvordan man skal anvende ”Vejledning om funktionsafprøvning”.
Udbytte
Du får et overblik over kravene i BR18 og over normen for varme og køleanlæg i relation til design af anlæg for indregulering, blandt andet følgende:
BR18’s overordnede krav samt DS 469’s fortolkning af BR18
Principper for design for statisk og dynamisk indregulering
Placering, valg og dimensioner af indreguleringsprodukter
Værktøjer til at stille krav kvaliteten i indregulering
Metoder til fysisk indregulering
Værktøjer til dokumentation af flow fordeling i et anlæg
Forståelse for det ene princip frem for det andet til brugsvands cirkulation.
Målgruppe
Kurset er for rådgivere, byggeledere, entreprenører, installatører og indreguleringsteknikere.
Mængderabat
Ønsker flere personer fra samme virksomhed at deltage i kurset, kan vi tilbyde 5% rabat på deltagergebyret ved samtidig tilmelding af 2 personer og 10% rabat på deltagergebyret ved samtidig tilmelding af 3 personer m.fl. – Kontakt sekretariatet på 36369063 for at få rabatkode til dette formål.
Undervisere
Bjarne Andreasen, Head of IMI Hydronic College
Bjarne som er uddannet VVS Tekniker og lærer, har undervist inden for VVS siden 1979, bl.a. 4 år på VVS linjen på Teknisk Akademi i Aarhus.
Har siden 1999 undervist globalt på IMI Hydronic College med hovedvægt på hydrauliske forhold i væskebårne VVS-anlæg, herunder teori og praksis inden for regulering og indregulering.
Per Banke, OEM Development Manager, Danfoss A/S
Per er uddannet ingeniør med speciale indenfor VVS og har tidligere arbejdet som rådgivende ingeniør og de sidste mange år som ingeniør hos Danfoss med både salg og produkt management.
Per er dagligt involveret i løsning af komplekse opgaver indenfor HVAC området.
Priser (ekskl. moms)
Ordinær
4.750 DKK
Junior
4.750 DKK
Senior
4.750 DKK
Ikkemedlem
6.100 DKK
Dette arrangement er blevet afholdt.
Tilmeld dig Danvaks nyhedsbrev
Modtag nyheder om alle Danvaks aktiviteter direkte i din mailboks